Festival tanečních filmů zná své vítěze

Festival tanečních filmů zná své vítěze

15. 5. 2023

Festival tanečních filmů 2023 v kině Světozor je za námi. O udělení Hlavní ceny festivalu v podobě křišťálové koule, která je tradičně dílem prestižního českého sklářského designéra Františka Jungvirta a finančního obnosu 600 eur rozhodla mezinárodní porota: Ágota Harmati, ředitelka filmového festivalu Moovy v Kolíně na Rýnem, režisér a scénárista Tomáš Hubáček, pedagog JAMU a Jana Návratová umělecká režisérka FTF. 

BEST DANCE FILM AWARD
FIST (Nizozemí)
Režie: Erik Bos
Choreografie: Thomas Bos

Prostřednictvím tanečního filmu „Fist“ je jedinečným způsobem zachycena ambivalence agresivity a citlivosti, mužnosti a zranitelnosti. „Fist“ nastoluje otázky, které velmi výstižně odrážejí naši dobu: Zda lze hněv a násilí přece jen usměrnit jinak. Autoři přistoupili k tomuto složitému tématu inteligentně a s humorem.

HONORABLE MENTION OF THE JURY
REMINISCENCES (Kanada)
Režie a choreografie: Virginie Brunelle

Bez velkých efektů a provokativních experimentů dokáží tyto tři duety spojené ve vyvážené paralelní montáži vzbudit v divácích empatii a dotek hluboké lidskosti. Silné příběhy rovnocenně vyprávěné mimikou, pohybem i kamerou se dotýkají našich vzpomínek. V neokázalých ale působivých exteriérech se kamera odvážně soustředí na tváře a nechává nás představovat si choreografii odehrávající se za okrajem záběru. Toto je opravdový, čistý a poctivý taneční film.

SPECIAL MENTION
SWANS NEVER DIE (Itálie)
Režie: Luca Di Bartolo

Porota oceňuje jasný koncept a subtilní poetickou montáž, která z drobného filmového díla činí zážitek plný hravosti a obrazové podmanivosti. Zkrátka – malý velký film.
The jury appreciates the clear concept and the subtle poetic montage that makes this tiny film an experience full of playfulness and visual captivation. Shortly – a small big movie.

SPECIAL MENTION
SHELLS (Česká republika)
Režie: Marie Magdalena Kochová
Choreografie: Jarek Lambor

Film citlivě, a přitom odvážně, bere do hry téma stáří a prožitku tělesné proměny. Mladý štáb filmařů přivedl před kameru legendu světové taneční scény – Jana Minaříka, blízkého spolupracovníka choreografky Piny Bausch, který snímku vtisknul křehkost i monumentálnost své osobnosti.

AUDIENCE AWARD
OLD MAN AT THE CORNER STORE (USA)